Σχολικά

Ότι χρειάζεστε για να μάθετε σχετικά με το σχολείο μας αλλά και γενικά.

Κυριακή, 26 Απριλίου 2015 20:28

ΑΓΩΝΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Φοβερό παιχνίδι έγινε μεταξύ της Β1 και της Β2 τάξης για το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου του Δημοτικού Σχολείου Κ. Βούρλων. Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό και η ομάδα της Β1 κέρδισε με σκορ 2-1

Σάββατο, 14 Μαρτίου 2015 20:52

Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Η βιβλιοθήκη του Σχολείου μας είναι ένας μαγικός τόπος γι όλα τα παιδιά. Στόχος της είναι η καλλιέργεια σχέσης αγάπης του μαθητή με το βιβλίο και μιας ισχυρής φιλίας που θα τον συντροφεύει σε όλη του τη ζωή. Η κύρια βιβλιοθήκη βρίσκεται μέσα στο γραφείο των δασκάλων , έχει πολλά βιβλία. Επίσης λειτουργεί ένας μοντέρνος πολυχώρος για μελέτη και ανάγνωση που τον ονομάσαμε αίθουσα " Φιλαναγνωσίας". Η αίθουσα αυτή είναι μικρή, αλλά βασικό της στοιχείο είναι η ωραία διακόσμηση. Έχει ωραία χρώματα στους τοίχους, τα ράφια της είναι επίσης πολύχρωμα με αρκετά βιβλία και επιτραπέζια παιχνίδια. Σε μια άκρη της υπάρχει κι ένας ηλεκτρονικός υπολογιστής για όποιον μαθητή θέλει να μπει στο διαδίκτυο , για να βρει ενδιαφέροντα θέματα. Η ατμόσφαιρα είναι χαρούμενη σε ελκύει να την επισκεφτείς ξανά. Την ευθύνη της βιβλιοθήκης την έχει η δασκάλα των Αγγλικών, στην οποία απευθύναμε μερικές ερωτήσεις:

Ποιος είναι ο  σκοπός της δημιουργίας του πολυχώρου στο σχολείο μας?

Απ: Να αναπτύξει τη φιλαναγνωσία των μαθητών και να τον εξοικιώσει με το βιβλίο.

Τι δραστηριότητες γίνονται εκεί?

Απ: Ανάγνωση βιβλίων με μουσικό υπόβαθρο, επιτραπέζια παιχνίδια, ζωγραφική εμπνευσμένη από τα βιβλία, προβολή θεμάτων σχετικά με τη φιλαναγνωσία.

Με τι είναι εξοπλισμένος?

Με βιβλία, περιοδικά, επιφάνειες εργασίας, καρέκλες, CD player. Η/Y.

Ποια είναι η ανταπόκριση των παιδιών?

Απ: Τα παιδιά ενθουσιάζονται από το ευχάριστο περιβάλλον, χαλαρώνουν και νιώθουν άνεση για να εκφράσουν σκέψεις και συναισθήματα.

Ο αριθμός των παιδιών που επισκέπτονται τη βιβλιοθήκη-πολυχώρο είναι μεγάλος?

Απ: Τα παιδιά επισκέπτονται τη βιβλιοθήκη κατά τμήμα μαζί με το δάσκαλό τους , στην ουσία συμμετέχει όλο το Σχολείο.

Ποιες ώρες λειτουργεί?

Οι ώρες που λειτουργεί η δανειστική βιβλιοθήκη είναι 2 εβδομαδιαίως. Τη Δευτέρα, την 4η και 5η ώρα. Ωστόσο η αίθουσα πολυχώρου είναι στη διάθεση των εκπαιδευτικών ανά πάσα στιγμή.

Πότε δημιουργήθηκε?

Απ: Η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου λειτουργεί πάνω από 35 χρόνια, δηλαδή από το 1979. Χρόνο με το χρόνο εμπλουτίζεται με νέα βιβλία διδακτικού, ψυχολογικού, ιστορικού, λογοτεχνικού περιεχομένου, που προέρχονται από τις αγορές της σχολικής επιτροπής, δωρεές συγγραφέων, μαθητών, συλλόγου Γονέων, Δήμου κ..α.

Παρασκευή,13 Μαρτίου 2015

Oι μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης

Γεωργία Γκολφομήτσου - Μαρία Νικολάου

Τετάρτη, 04 Μαρτίου 2015 08:12

ΤΟ ΚΑΡΑΒΑΝΙ ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ

Αυτό τον χειμώνα κάτι διαφορετικό έγινε στα Καμένα Βούρλα.

Γάλλοι και Βέλγοι ήρθαν για να μαζέψουν ελιές μαζι με τους παραγωγούς μας.Κάθησαν ένα μήνα και αφου συσκεύασαν το λάδι το πήραν μαζί τους για να το παραδώσουν σε 80 οικογένειες στο Βέλγιο και την Γαλλία.

O Febvre, η Paulin , o Jeremy και η Souzi έγιναν φίλοι με τα παιδιά του Δ.Σ Καμένων Βούρλων  και μαζί μάζεψαν  όλες τις ελιές στο σχολείο μας.

Αυτό είναι το Καραβάνι της Ελιάς ένα εγχείρημα εκπαιδευτικό και αγροτουριστικό μεταξύ Βελγίου, Γαλλίας και Ελλάδας. Ήταν μία πρωτοβουλία απο το μαγαζί ΔΕΛΦΙΝΙ.

Μπορείτε να δείτε και το βίντεο     https://vimeo.com/114606068

Πένυ Ζαφείρη και Φλώρα Μελάκου  Δ1 Τάξη  4 Μαρτίου 2015